poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Jeżynówka w 24h pycha nalewka z jeżyn.


Przepis na jeżynówkę stworzyłem sam, po tym jak na wakacyjnym wyjeździe nad morzem zebraliśmy 1,5kg tego cudownego owocu. Efekt mile mnie zaskoczył.


Co potrzebujesz:
  • 1,5kg dojrzałych jeżyn z kujących krzaków (będzie z tego ok. 0,7-0,8L soku), ta odmiana jest bardzo słodka i aromatyczna jak dojrzeje
  • 0,7 L wódki
  • 0,2 L spirytusu (jeśli to ma być soczek dla Pań, to nie dolewaj spirytu, bo w ciągu 24h nie zdąży się idealnie przegryźć)
  • 0,25kg cukru (nalewka będzie kwaskowa, w wielu przepisach są jakieś chore ilości cukru, jeśli masz kwaśne jeżyny dodaj więcej)

Wersja minimum to: wkładamy jeżyny do słoja, zasypujemy warstwami cukrem, lekko ugniatamy jakimś tłuczkiem do ziemniaków i zostawiamy na słońcu na kilka godzin. Po tym czasie zalewamy wódką, potem spirytusem, mieszamy i zostawiamy na dobę.

Po tym czasie przecedzamy przez sitko owoce, a następnie przez gazę i nalewka jeżynowa jest gotowa do picia. Po tym czasie czuć alkohol, ale nie wykręca gęby i jest bardzo przyjemna nuta jeżynowa. Nalewka ma barwę intensywnie bordowo-fioletową.

W wersji dłuższej zostawiłbym nastaw na miesiąc i dopiero po tym czasie przecedził i odstawił w ciemne miejsce na 6 miesięcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Odpowiem na Twój komentarz jak tylko go przeczytam :) Nie spamujemy :).